Z okazji odpustu parafialnego, 17 sierpnia 2014 r. w Domu Ludowym w Bziance odbyło się spotkanie z p. Stanisławem Szpunarem, ostatnim żyjącym świadkiem męczeństwa św. Maksymiliana Marii Kolbe, patrona parafii Bzianka.

Pan Stanisław Szpunar przybliżył zebranym swoją obozową historię. Do obozu Auschwitz trafił pierwszym transportem 728 więźniów, 14 czerwca 1940 r. Otrzymał nr 133. Mieszkał w bloku nr 15, razem z ojcem Maksymilianem i był świadkiem ofiarowania się na śmierć tego kapłana za Franciszka Gajowniczka. Z pierwszego transportu więźniów do dnia dzisiejszego żyje tylko pięciu więźniów, w tym Stanisław Szpunar jest ostatnim żyjącym rzeszowianinem. W 1945 r. był więziony na terenie III Rzeszy w obozach: Buchenwald i Bergen-Belsen, gdzie doczekał wyzwolenia.

Na zakończenie spotkania gościowi za przybycie podziękował ks. proboszcz Roman Gawron. W czasie spotkania można było obejrzeć oryginalne listy wysyłane z obozów: Auschwitz, Buchenwald, Gross Rosen, Dachau, Sachsenhausen i Ravensbruck.

Zdjęcia ze spotkania dostępne są w galerii Życie miejscowości. Nagranie świadectwa Stanisława Szpunara w niedługim czasie znajdzie się na kanale YouTube Bzianki.

Spotkanie ze Stanisławem Szpunarem