Jednym z wyznaczników wartości artykułu jest nie tylko rozbudowana i mądra treść, wspaniałe zdjęcia, ale także umiejętność przekazania czytelnikowi komunikatu, gdzie zdobyto informacje i źródła do jego napisania. Im jest ich więcej, tym bardziej widać, że redaktor włożył dużo pracy w zdobycie informacji do napisania rzetelnego artykułu. Nie wiem tylko czy w naszej gminnej „Trzcionce” o tym pamiętają. Chyba nie.

Chodzi o artykuł pt.: Śp. Arcybiskup Ignacy Tokarczuk (1 II 1918 – 29 XII 2012) a kościół Boży gminy Świlcza autorstwa Zofii Dziedzic („Trzcionka” nr 65/2013, s. 34-35). Jak sam tytuł wskazuje, materiał dotyczył zaangażowania abp. Tokarczuka na rzecz rozwoju duchowego oraz budownictwa sakralnego w parafiach naszej gminy.

Przykro mi, że część artykułu dotycząca parafii Bzianka została żywnie skopiowana z mojej strony bez podania źródła. Gdyby u dołu artykułu źródło informacji zostało podane, nie byłoby problemu. Cieszyłbym się, że ktoś umie korzystać z informacji, które publikuję. Rozumiem, że proces zdobywania informacji jest żmudny, ale zwykła dziennikarska przyzwoitość wymaga tego, żeby podać z czyich informacji się korzysta, jeżeli nie zdobyło się ich samemu. Widocznie w „Trzcionce” jeszcze tego nie wiedzą i tym samym łamią prawo. Tak, to działanie jest łamaniem prawa autorskiego.

W dodatku kopiując treść mojego wpisu, aby nie była ona już całkowicie identyczna, zabawiono się słowami, np. „trzykrotnie” zamieniono na „3 razy”, pełne nazwy miesięcy „maj, sierpień” zamieniono na cyfry rzymskie „V, VIII”, co czyni działania dziennikarza jeszcze bardziej żałosnymi.

W tym przeinaczaniu mojej treści tak się zapędzono, że popełniono jeszcze aż dwa błędy. Po pierwsze, w 1977 r. ks. Stanisław Sznajder nie był proboszczem w Przybyszówce – został nim 30 września 1985 r. Po drugie, abp Tokarczuk w 1982 r. pobłogosławił już wzniesioną świątynię w Bziance, a nie jak zostało napisane w artykule „wznoszoną”. Nawet skopiować porządnie się nie umie?

Życzę „Trzcionce” powodzenia w dalszym kopiowaniu treści bez podania źródła.